Işıklı Gölü Gezisi

Denizli, Kumkısık, Denizli, Türkiye

Herkese merhaba! Umarım Kurban Bayramınız güzel geçmiştir. Ben bir aydır acayip yoğundum, hala yoğunum ama artık bayramda bir iki gün de olsa kafamı dağıtayım dedim. Önceden Işıklı Gölü'ne pek çok kez gitmiştim. Hatta burada paylaşmıştım ama silinen gönderilerim arasında. Ayrıca geçen sene gittiğimde Instagram'da suların çok çekilmiş olduğundan ve kuraklığın ne denli etkisini gösterdiğine ilişkin bir yazı paylaşmıştım. Şükür ki şu bir ay çok güzel yağmur yağdı. Gittiğimde gölün eskisinden bile iyi bir halde olduğunu gördüm.
Işıklı Gölü

İster ilk defa gitmiş olayım ister yüz kere, ülkemizin doğal ve tarihi güzellikleri karşısında hep ağzım açık kalıyor. Işıklı Gölü, Türkiye'nin Denizli'de çokta popüler olmayan ama gidildiğinde burası nasıl bilinmez diye düşüneceğiniz güzellikte bir yer. Denizli'nin Çivril ilçesinde ulaşımı kolaylıkla sağlanabilecek bir konumda. Denizli'nin merkezinden yaklaşık olarak 120km yani bir buçuk saat kadar bir sürede varılabilir arabayla. Işıklı Gölü Büyük Menderes Nehri, Kuti Çayı ve Karanlık Dere ile beslenir. Peki buranın güzelliği hangi özelliklerinde saklı, bakalım.Lotus (Nilüfer) Çiçekleri...


Durgun suların sakinliğinde, ruhani bir mucize ortaya çıkar ve onu gören herkes büyüleyici güzelliğinde kaybolur - nilüfer çiçeği. Zerafetle yıkanmış olan ve yüzyıllar boyunca saygı duyulan bu zarif çiçek saflığın ve güzelliğin simgesi. Kasvetli bir gölün ortasından zarif bir şekilde yükselir ve narin yapraklarını açar. Doğanın sanatıyla hazırlanmış, her katmanı bir öncekinden daha büyüleyici olan canlı (beyaz, pembemsi) tonlardan  bir senfoni oluşturur. 

Evet bu gölün en hoşuma giden özelliği nilüfer çiçekleri. Gittiğimizde akşam vaktiydi, çoğu kapatmıştı yapraklarını. Dünya üzerinde nadir yerlerde yaşar nilüferler. Sandallarla gezip, bu muhteşem nilüfer çiçekleri içinde kendinizi peri diyarında gibi hissedebilirsiniz. Bu arada şunu da not düşeyim, yazın hiç buraya gelmemiştim önceden. Ve en çok bu gittiğimde büyülendim. Kesinlikle yazın gidip görülmesi gereken bir yer. Havanın açık olduğu sıcak bir günde en fazla buranın zevkini çıkartabilirsiniz. Bu gölün diğer bir özelliği ise su kuşlarının bulunması. Birçok çeşit kuşa denk gelebilirsiniz. Mesela deniz kartalı, küçük baladan, alaca balıkçıl... Biz sadece kaz gördük. 
Milli Park

Burası eskiden yoktu. Yenice sandalların oraya milli park yapılmış. Eskiden sadece küçük bir restoran vardı gölün yakınında. Şimdi ise çocuk parkı, izleme kulesi, restoran ve çeşitli kafeler bulunuyor. Olmasa da olurdu dedirtti açıkçası. 


Acayip zevk aldığım bir geziydi... Daha fazla resim:
***

IG: @kayipfisilti

Tüm gezi yazılarımı gör

Denizli'de gezdiğim tüm yerleri gör


7 yorum

 1. Merhabalar.
  Vakti ve imkanı olanların gezip gördükleri yerleri bloglarında paylaşmaları çok güzel bir olay. Denizli'yi, Çivril'i biliriz ama, Işıklı gölü bilmeyiz. Onu da sizin sayenizde öğrenmiş olduk. Elbette bizzat yerinde dünya gözüyle görmek bir başka, fotoğraflarda görmek bir başka. Canlı müzik ile televizyondan yayınlanan müzik bir olur mu elbette olmaz.
  Bizi Işıklı gölden haberdar ettiğiniz için, Kaleminize, emeğinize, gönlünüze ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
 2. Nilüfer çiçeklerine bayılırım ben de, manzarası harika oluyor. Göl çok güzel görünüyor, ne güzel bir gezi olmuş. :)

  YanıtlaSil
 3. Işıklı Gölü, bilmiyordum. Ülkemizin cennet köşelerinden birine benziyormuş. Bazen diyorum, böyle güzel köşeler bilinmese, gizli kalsa...Önceki gelişlerinizle bu gelişiniz arasında epey fark varmış. Umarım göl ve çevresi bozuntuya uğramaz.
  Harika anlatım ve enfes fotoğraflar için teşekkür ediyorum size. Emeğinize sağlık olsun.

  YanıtlaSil
 4. duymadığım bir yerdi gerçekten de çok güzelmiş ayrıca nilüfere ben de bayılırım :)

  YanıtlaSil
 5. nilüferler, kuşlar, doğa ne güzel. sizin bu aile gezileriniz de ne güzel :)

  YanıtlaSil
 6. Fotoğraflar o kadar güzel ki insan yazıyı okurken bile içine bir dinginlik geliyor. 😍

  YanıtlaSil
 7. Ne kadar hoş gözüküyor. Lotuslar muhteşemmm. Çok duydum buranın adını, şimdi daha da çok merak ettim :)

  YanıtlaSil

Son Instagram Gönderilerim
@kayipfisilti

Instagram

Kayıp Fısıltı. Theme by STS.