Dünyanın En Uzun İkinci Kanyonu: Ulubey Kanyonu ve Ters Ev

Ulubey, Külçen/Ulubey/Uşak, Türkiye

Cumartesi günü erkenden hazırlanıp köye gittim teyzemle. Ailem tüm yaz köydeydi zaten. Köyümüzü gerçekten çok seviyorum. Bir gün oradan detaylı bir şekilde bahsedeceğim. Birçok güzel göle, tarihi yerlere ve doğal güzelliklere yakın konumda. Neyse, hem ailemi ziyaret etmek için hem de birkaç günlüğüne doğa tatili yapmak için gitmiştim oraya. Genelde Denizli'ye göre çok daha serin olur orası. Geçen yazlar öyleydi yani. Akşamları ince bir ceket giyerdin. Fakat şimdi artan sıcaklıklar köye de uğramış olmalı ki Denizli'den farkı yoktu. Bir cehennem sıcağı aldı başını gidiyor. Neyse demem o ki, cumartesi günü tüm gün gezmeli bir gün oldu. Önce Ulubey Kanyonu'na, oradan Karahallı'da ciğer yemeğe, sonrasında'da Çivril'e dondurma yemeğe gittik. Dünyanın İkinci En Uzun Kanyonu:
Ulubey Kanyonu

Aslında sıcaklarda kanyon gezisi yapmamayı Mersin'deki Yerköprü Şelalesi'ne gittiğim zaman öğrenmem gerekirdi. Silinen gezilerim arasında yer alan Yerköprü Şelalesi bir kanyonda yer alıyordu ve sıcağıyla cehennemi, güzelliğiyle de cenneti yaşadığım bir geziydi. Çünkü orada şelaleyi görebilmek için kanyon içindeki yoldan aşağı inip sonrasında o upuzun yolu geri tırmanmak gerekiyor. Ama Ulubey Kanyonu'nun içine giriş yok. Uşak ilinin Ulubey ilçesinde bulunuyor. Uşak'a yaklaşık yarım saatlik uzaklıkta arabayla. Yüksek kayalıklar, yeşillikler ve dere yatağıyla doğal güzelliğini çok beğendiğim bu kanyonu Ulubey ve Banaz Çayı oluşturuyor. Ayrıca ABD'de de bulunan dünyanın en uzun kanyonu Büyük Kanyon'dan sonra ikinci en uzun kanyon olma özelliğini taşıyor Ulubey Kanyonu.Kanyonun içine giriş olmasa da kanyonun farklı bölgelerinden çevrenin muhteşem manzaralarını gözlemleyebilirsiniz. Mesela restoranın içinde, gölgede otururken izleyebileceğiniz gibi hemen restoranın yanında bulunan kalpli salıncağa binerek de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca cam teras bulunuyor. Asıl seyir yeri orası. Yükseklik korkunuz yoksa kesinlikle oradan bakmalısınız. Fakat biz gittiğimizde kırk dereceydi hava ve oraya biraz yürümek gerekiyordu. Ben sıcakta restoran dışında bir yerden bakamadım ne yazık ki. Restoranın içinde buz gibi limonatamı içerken çektiğim bir video:
Yazın gidiyorsanız yanınızda mutlaka şapkanız, güneş kreminiz, gözlüğünüz bulunsun. Yemek yemek, su ya da soğuk bir şeyler içmek için az önce bahsettiğim gibi restoran bulunuyor.


Ulubey Ters Ev
Arabayı park ettiğimiz yerde hemen ilk gözüme çarpan ters ev oldu. Hayatımda hiç girmemiştim ve Instagram üzerinden bu tarz yerler gördüğümde çok ilginç geliyordu. Kanyonun manzarasının tadını çıkardıktan ve soğuk bir limonata içtikten hemen sonra kendimi bu eve attım. Öğrenci iseniz 10, değilseniz 15tl giriş ücreti vardı. Girdiğimizde eve önce sağa doğru bir merdivenden çıkıyoruz. Ondan sonra normal 2+1 evin tüm odalarının ters şekilde döşendiğini görüyoruz.
Oldukça ilgimi çekti. Kanyona bakarken aman düşmeyelim bari diye içimden geçirirken bu evde de aman kafama düşmezler umarım dedim. Mutfakla birleşik salon, yatak odası, çocuk odası ve banyodan oluşuyor ev. Bir sürü turist elleriyle kaldırıyormuş gibi eşyaları fotoğraf çekiliyorlardı. Çok eğlenceliydi.  Yolunuz Uşak taraflarına düşerse mutlaka uğramalısınız...


***


IG: @kayipfisilti

Tüm gezi yazılarımı görün

Tüm kanyon gezilerimi görün

10 yorum

 1. Turizmde daha çok ilgi çekmesi gereken ne güzel yerlerimiz var, memleketimiz çok güzel.

  YanıtlaSil
 2. Bu zamana kadar hiç kanyon görmedim. Ama ne devasa ve ürkütücü değil mi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ürkütücü olduğunu hiç düşünmemiştim ama siz deyince öyle geldi birden nedense. Teşekkür ederim yorumunuz için :)

   Sil
 3. ulubey güzel ivit :) bir de orda şelale var çok güzeeel aklında olsun klandras adııı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biliyorum, önceden paylaşmıştım da ama silindiydi o gönderi. Ama iyi hatırlattın orayı da tekrar paylaşayım bari, sağ oll :)

   Sil
 4. Doğa gezilerini ben de seviyorum ama dediğin gibi havalar gerçekten aşırı sıcak... Manzara güzel görünüyor. Ters Ev de ilginçmiş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, sıcaklarda gidilmesini önermiyorum. Mümkünse daha serin havalarda ziyaret edilmesi daha sağlıklı olur. Teşekkürler yorumun için :)

   Sil
 5. Ulubey Kanyonu'na gittim de Ters Ev'e gitmedim. Kanyonda, Clandras Köprüsü'ne kadar epey zorlu treking de yapmıştık. Hele o dik çıkışı hiç unutmam. :)
  Ters Ev'i şimdi sizden öğreniyorum. Bizim niye haberimiz olmamış, anlamış değilim. Neyse, umarım bir daha o tarafa gidecek olursam, uğrarım eve. :)
  Emeğinize sağlık olsun. Paylaşım ve harika anlatım için teşekkür ediyorum size.

  YanıtlaSil
 6. Kaç tane ters eve denk geldim bir tanesine de girip gezmedim henüz... :) Kanyon çok güzelmiş.

  YanıtlaSil

Son Instagram Gönderilerim
@kayipfisilti

Instagram

Kayıp Fısıltı. Theme by STS.