Cunda Adası'nda Kamp

Dikili'de geçirdiğim iki günden sonra Ayvalık'a gitmeye karar verdik (Dikili tatilimi okumak için: Dikili'de Tatil). Ayvalık'ta bulunan Cunda Adası'na bundan iki sene önce de gitmiştim arkadaşımla ve hayran kalmıştım. O zaman otelde kalmıştık. Şimdi ise ailemle kampta kaldık. Bu yazımda sırasıyla Cunda Mocamp ve Cunda Adası'ndan bahseceğim.Cunda Mocamp

Yine önceki gönderimdeki gibi kaldığımız kampla başlangıç yapacağım. İki gece Cunda Mocamp'taydık. Cunda Mocamp, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan Cunda Adası cennetinde bulunuyor. Bu kamp merkeze arabayla bir on dakika uzaklıkta, dağların arkasında, bir koyda bulunuyor. Yürüyerek Cunda Adası'nın merkezine gidilmesi imkansız. Önceden randevu alınması gerekiyor kamptan çünkü Cunda Adası'nın merkezinden dağa çıktığınızda orman yangınlarını önlemek amacıyla güvenlik bulunuyor ve ormanlık alana randevusuz girilmiyor. Bu çok hoşuma gitti doğrusu. Ormanlarımızın korunduğunu görmek.

Kampın içinde market dışında aradığınız her şey var. Yine market için merkeze gitmeniz gerekiyor. Cunda Adası'nda sadece bir tane büyük market bulunuyor, bu yüzden acil durumlar için hazırlıklı gelmenizi öneririm. Kamp alanında karavan alanı, bungalovlar, çadır alanı, lavabo, banyo, duş, çocuk eğlence alanı, kafe, bar bulunuyor. Tertemizdi. Gerçekten buraya bayıldım. Tek sorunu tabii ki pahalı olması. Bu da yerinden kaynaklanıyor olmalı. Cunda Adası gerçekten çok elit ve özel bir yer çünkü. Kişi başı 400TL idi burası ve harcadığın elektriğe de ayrıca para ödeniyor.Denizi önceki kaldığımız yerin aksine hemen derinleşiyor. Girişi taşlı çakıllı. Ben derinde yüzmeyi daha çok seviyorum açıkçası bu yüzden benim için sorun yoktu. Eğer Ayvalık taraflarına giderseniz ve kampa ihtiyacınız varsa burayı tavsiye ederim. Cunda Adası

Cunda Adası gittiğim en güzel yerlerden biriydi. Cunda Adası 1960 yılında bir köprü ile anakaraya bağlanmış. Taş sokaklarıyla ve tarihi yapılarıyla beni benden aldı. İki sene önce gittiğimde de bu gittiğimde de inanılmaz memnun kaldım. Deniz kenarında yürürken sağ tarafta bulunan restoranlardan birine oturabilir (tabii artık oturulması mantıklı mıdır bilmem 2 balık yemek 3000TL tutuyor), tarihi yapıların bulunduğu caddelerde yürüyebilirsiniz. İki sene önce gittiğimde burada Vino Şarap Evi'nde farklı şarapların tadına bakmış ve bayılmıştım. Şarapcıysanız kesinlikle oturmanız gereken yerlerden biri. Hemen bu şarap evinin yanında bir de tatlıcı bulunuyor. Oradan tatlınızı sipariş etmeyi de kesinlikle unutmayın!  
Cunda'ya hiç gitmediyseniz mutlaka gezilecek yerler listenize eklemeniz lazım. Türkiye'mizin en güzel yerlerinden biri. Daha fazla resim:

***

5 Yorum

 1. cundaaaa çok severim :) cunda için şey diyorlar, beyaz türklerin yeri :) beyaz türkler diye bir terim vaar :) istanbulluların yazlığı gibi oralar bir de girit göçmenlerinin :) cunda demek papalina balığı yemek demek :) bir de rahmi koç oyuncak müzesi sonraaa kıyıda taş evde kahve ve kavun içi dondurma :) mocamp bilmiyom peki aklımda olsuuun :)

  YanıtlaSil
 2. İki sene önceki tatilimizde bizde günübirlik geçip ziyaret etmiştik, gerçekten çok güzel bir yer. :)

  YanıtlaSil
 3. Cunda'yı çok severim... şiir gibi bir yerdir...

  YanıtlaSil
 4. Cunda Adası'na ben de iş seyahatlerimde birkaç defa gitmiştim. Gerçekten güzel bir yer.

  YanıtlaSil
 5. İki gün kalmıştık biz de. Şeytan Sofrası enteresandı.

  YanıtlaSil