Favori 6 Müzisyenim (Rock/Metal Dışında; ayrıca feminizm hakkında bir yazı)

Merhaba müzikseverler! Bugün sizlere müziğe olan tutkumu paylaşmak ve en sevdiğim altı müzisyeni tanıtmak istiyorum. Aslında tabii beni biliyorsunuz genel olarak rock/metal dinliyorum ve en sevdiğim müzisyenler/gruplarda o tarza ait. Fakat onun dışında kulağıma hoş gelen tüm müzikleri de dinliyorum. Farklı türler ve her biri beni farklı duygulara sürükleyen, heyecanlandıran, huzura kavuşturan ya da beni derin düşüncelere daldıran müzikleriyle öne çıkan bu sanatçılar, gerçekten benim için özel bir yere sahiptir. Bunlar:

1. Lana Del Rey

2. Enigma

3. Loreena McKennit

4. Gunship

5. Castellows

6. Enya

Son üçünü, yani Gunship, Castellows ve Enya'yı başka bir gönderimde paylaşacağım.Lana Del Rey


Önce feminizm hakkında konuşmak istiyorum...


Lana Del Rey oldukça iddialı şarkılarıyla özellikle feministler tarafından topa tutulmuştu son zamanlarda. Çünkü hem kendisi feminist olmadığını söylüyor hem de şarkılarında kadın-erkek ilişkilerini daha çok kadınların itaatkar yönlerini ortaya çıkaran sözler ve kadınları metalaştıran klipleriyle öne çıkıyor. Açıkçası benim gözümde feministlik yasalar önünde erkek-kadın eşitliği olmasıdır. Kadın illa erkek gibi olacak diye bir şey yok ki benim tercihim olarak ben erkek gibi kadınları sevmiyorum. Ve kadın gibi olmak da kadınları güçsüz göstermez asla. Evde kalıp yemek yapmayı, kocasına bakmayı tercih edebilir bir kadın. Ona karşı itaatkar olabilir, tercihen. Bu onu asla güçsüz  yapmaz. Ayrıca bakın tercihen diyorum, bu önemli. Zorla bir kadını alıp dediklerini yaptırmak işi çok başka. Feministler ise modern zamanda illa kadınlar erkek gibi olsun istiyorlar (çoğu için konuşuyorum, özellikle Avrupa ülkelerinde). İyi de neden kadınsal özelliklerimizi bir kenara atalım ki? Şahsen ben kibarlığı da seksiliği de seviyorum. Bunlar neden bir güç türü olamıyor ki? 


Kadınlar özü gereği güzel yaratıklar. Böyle yaratıldık. Bunun önüne geçmeye çalışmak isteyen geçer. Erkek gibi davranmak isteyen davranır. Bunlarda da sıkıntı yok. Ama insanların farklı duyguları olabilir. Tercihen olunan itaatkarlık ne istediğini bilmektir, güçsüzlük değildir. Saygı göstermek gerekir ve feministlerin buna saygı duymadığını görüyorum. Bu yüzden modern anlamda ben de feminist olduğumu söyleyemem.


Neyse bu kadar feminizm yeter, tartışmak isterseniz yorumlarda belirtebilirsiniz. Şimdi geçelim müziğe artık... Pop, alternatif rock, blues tarzlarına sahip, her şarkısında bir hikaye anlatır gibi, derin ve melankolik bir hava yaratan Lana Del Rey, sesiyle ve sözleriyle beni her zaman etkilemeyi başarmıştır. Kendine özgü tarzı ve duygusal derinliğiyle, müzikal yolculuğumda önemli bir yer işgal ediyor. Sevin ya da sevmeyin, meleklere özgü bir sese sahip olduğunu kimse inkar edemez. Lana Del Rey'in en çok tartışma yaratan Sad Girl şarkısı benim en sevdiğim şarkısı.Aslında bu şarkının klibi de vardı ama kaldırılmış ya da kendisi kaldırmış feministler yüzünden^^ Eğer bu şarkıyı sevdiyseniz, diğer en favorilerimden de dinleyebilirsiniz:

-Religion

-When The World Was At War, We Kept Dancing

-Venice Bitch

-Fuck It I Love You

Lust for Life (The Weekend ile şarkıları)Enigma

Enigma, mistik ve ezoterik bir atmosfer yaratan müziğiyle beni her dinlediğimde farklı bir boyuta taşıyor. Modern elektronik müziği, etnik unsurlarla harmanlayarak eşsiz bir ses deneyimi sunuyor. Onların eserleri, ruhuma derin bir huzur ve dinginlik veriyor. Ayrıca normalde romantizm konulu çoğu şeyi (film/dizi/kitap vs.) sevmesem de en sevdiğim şarkısı diyebileceğim Beyond The Invisible şarkısının klibini şarap eşliğinde izlerken ağlamama sebep olmuştu. Çünkü çocukluğumda hep buz pateni gösterileri izleyerek uyurdum ve derin bir huzur verirdi o gösteriler. Ama normal buz pateni gösterileri değil. Böyle ardında karanlık orman ya da kar temalı ve etkileyici güzel müzik olanlarını çok severdim. Bu şarkı ve klibi hem o zamanlara götürdü beni hem de sanki çocukluğuma dair birçok şeyi toplum yüzünden unutmuşum gibi hissettim. Demek istediğim, buz patenini çok seviyordum çocukken ve öğrenmek istiyorum. Şu klibi izleyesiye kadar aklıma gelen bir şey değildi. Garip bir hüzün sardı etrafımı. Sanki hayatın getirdiği karmaşıklıklar çocukluğuma dair tüm güzel şeyleri unutturmuş gibi (ayrıca fazla romantik geldi)...Eğer bu şarkıyı sevdiyseniz diğer favorilerim:

-Sadeness

-Principles Of Lust

-Callas Went Away

-Smell Of Desire

-Morphing Thru Time
Loreena McKennitt

Loreena McKennit'in büyüleyici sesi ve mistik müziği, beni her zaman farklı dünyalara götürmeyi başarıyor. Eski çağlardan ilham alan ezgileri ve etkileyici enstrümantasyonuyla, adeta bir masalın içindeymişim hissine kapılıyorum. Kelt ve Orta Çağ gotik müzik türüne giren tarzıyla en sevdiğim şarkısı Beneath A Phyrgian Sky. Bu şarkının canlı versiyonunu daha çok seviyorum:Bu şarkısını sevdiyseniz diğer favorilerime de göz atın!

-Snow

-The Gates Of İstanbul

-The Mystic's Dream

-The Mask and Mirror

-The Dark Night of the Soul


***

Instagram: @kayipfisilti

2 Yorum

  1. Enya, Loreena ve Enigma bizim kuşağın da pek sevdikleriydi, hem o zaman kasetler revaçtaydı, feminist aynı zamanda solcu olmak da... Sonra sonra en azından bizim kuşak için feminizm buzdolabına girdi. Bu arada senin müzik zevkini takdir ettiğimin de altını çizeyim:)

    YanıtlaSil
  2. yani biraz kuzey avrupa müziğine eğilimin var :) clannad var bir de <.9

    YanıtlaSil