Naruto | Manga Önerisi

Spoiler içermez!  Ahh nereden başlasam diye uzun uzun düşündüm. Çünkü hakkında yazılacak o kadar fazla şey var ki... Beni etkileyen birçok şey... Anime severler Naruto'yu çoktan duymuştur ve izlemiştir. Dizilerini ve filmlerini de izledim. Onları da zamanla paylaşacağım. Öncelikle tüm bu Naruto dizilerinin, filmlerinin ortaya çıktığı mangadan bahsedeceğim. Tanıtım amaçlı bir gönderi olacak bu, çok detaylı, spoiler içeren yazı da yazacağım. Genel Bilgiler

Naruto, Japon manga çizeri Masashi Kishimoto tarafından 1999-2014 yılları arasında yayınladığı bir manga serisidir. 72 ciltlik bu manga serisi toplamda 700 bölümden oluşuyor. Siyah beyaz çizimlerle donatılmış bu manga serisinin her bir cildi yaklaşık olarak 200 sayfa civarı. Ülkemizde tanesi 30TL civarında satılıyor.  İlk sayfasını açtığımız zaman karşımıza DİKKAT! Burası kitabın en arka sayfası! diyerek bizi uyarıyor ve kitabı tam nasıl doğru okuyacağımızla ilgili resimli talimatlar veriyor. Açıkçası ilk okuduğum manga olduğu için kitaba tersten başlamamız gerektiğini ilk defa öğrendim. Oldukça ilginç ve eğlenceli geldi.


Konusu

Naruto'nun konusu ise belli başlı büyülere sahip olan Naruto Uzumaki'nin ninjalık hayatını anlatıyor. Bu dünyada ninjalar çakra (chakra) denilen çok özel bir enerjiye sahip.  Vücutlarında bulunan bu çakrayı doğayla birleştirerek birçok özel yetenek çıkıyor ortaya. Kimisi ateş, su, hava gibi elementleri kullanabiliyor mesela, kimisiyse byakugan adı verilen gözlere sahip olarak normal insanların görebildiğinin çok uzağını ve bir şeylerin içini, arkasını görebiliyor. Bunun gibi bitmek bilmeyen güçlere sahip Naruto'nun dünyası....Savaşların, bitmek bilmeyen intikam ve nefret duygusunun bastıralamadığı bir dünyada Naruto, barışı sağlamak ve sevgiyi yüceltmek için elinden gelenin fazlasını yapıyor. Daha bebekken içine canavar hapsedilen ve bu yüzden kimse tarafından sevilmeyen bir ninjanın zamanla, kendi uğraşlarıyla kendini nasıl ispat ettiğini, nasıl cesur, iyi ve herkes tarafından hayranlık duyulan bir kahramana dönüştüğünü görüyoruz.


Karakterler

Naruto'da bir ton karakter bulunuyor. Hepsinin kendine has özellikleri var. Detaylı anlatacağım Naruto yazımda karakterler hakkında daha çok bilgi vereceğim. En favori karakterlerimi detaylıca yazmak istiyorum. Şimdi ana karakter olan Naruto ve Naruto'nun dahil olduğu 7. takımdaki arkadaşlarından bahsedeceğim kısaca. Ninjalar, eğitim dönemine girdiklerinde sınavlara giriyorlar ve geçtikleri taktirde sahip oldukları güçler baz alınarak, uyum sağlayan ninjalar üçer kişilik takım oluşturuyorlar. Naruto da yedinci takım olarak adlandırılan, başlarında Kakashi'nin öğretmenliğiyle Sakura ve Sasuke ile takım oluyor.Naruto Uzumaki (Resmin sağ tarafındaki): Naruto'nun baş kahramanı Naruto Uzumaki, doğumundan önce köyü Konoha'ya saldıran vahşi tilkinin kendi vücuduna mühürlenmesiyle büyük bir yalnızlığa terk ediliyor. Annesi ve babası bu savaşta öldürülmüştür. Çocukluğunda çok yaramaz, sevecen ve cesur -ve şapşal- bir karaktere sahip. Korumacı karakteri, arkadaşlarına çok sadık kalmasına, onları hep mutlu etmeye çabalamasına sebep oluyor. İçindeki tilkiden dolayı fazla güçlü. 


Kakashi Hatake (Başlarındaki öğretmen): Çok yetenekli bir jounin (yüksek seviyeli ninja). Hep gizemli bir maskeyle dolaşıyor ve tüm öğrencileri yüzünün nasıl olduğunu merak ediyor. Jiraiya (daha sonra anlatacağım karakterlerden biri) adındaki sapık bir yazarın kitaplarına büyük hayranlık duyuyor. Özel güçleri olarak Uchiha Klanı soyundan olmamasına rağmen onlara özel olan bir göze sahip. O göze nasıl sahip olduğu da ayrı bir macera.


Sakura Haruna (Pembe saçlı kız): Başlarda beceriksiz ve aptal gibi gösterilip daha sonralarda kendini gösteren zeki bir ninja. Healer dediğimiz iyileştirici güçlere sahip. Sasuke için deli oluyor. 


Sasuke Uchiha: Uchiha Klanı'ndan geliyor. Abisi onun dışındaki tüm Uchiha Klanı'nı öldürerek Sasuke'yi büyük  bir yalnızlık, nefret ve intikam duygularına itmiştir. Zaman zaman yanlış yollara sapan, kızların çok ilgisini çeken bir karakter. Gücü, Kakashi'de bahsetmiş olduğum gibi özel bir göze sahip.


Tüm karakterler zamanla çok gelişiyor. Hepsinin yeni ve farklı güçleri oluyor.


Genel Değerlendirmem

İlk defa manga okudum ve bunun için kendimi şanslı hissediyorum. Çizgi roman arada sırada okusam da bu türle tanışmış olmak beni çok mutlu etti öncelikle. Bildiğim kadarıyla Naruto manga ve anime dünyasının en popülerlerinden zaten. Bu mangadan inanılmaz derecede etkilendim. Sadece tanıtımını yapıp detaylarına inmediğim için bu gönderimde, kimilerine çocuk çizgi filmi gibi gelebilir ama kesinlikle değil. Yaşam nedir? Ölüm nedir? Acı çekmek... Herkes birbirinin acısını çekerse o zaman barış gelir miydi dünyaya gibi felsefik konular çok derin bir şekilde bahsedilerek okuyanlarını sorgulamaya itiyor. Ayrıca kimi karakterlerin ve özellikle de Naruto'nun karakteri günümüzde birçok büyük tarafından örnek alınması gereken bir özelliğe sahip.


Karakterler çok değişiyor, bir sürü karakter ekleniyor, bir sürü karakter çıkıyor. Kimileri iyi, kimileri kötü, kimileri ise ciddi anlamda garip ya da korkunç. Konu olarak çok sürükleyici. Sonunda ne olacak diye düşünüp, merak etmeden duramadığımız ve zaman içinde değişen bir konuya sahip. Özellikle de sonu çok şaşırtıcı. Farklı ve güzel bağlanmış bir sonu var. 


Okumalı mısın? Eğer manga okumayı seviyorsanız, farklı şeyler denemek istiyorsanız ya da süper gücü olan fantastik konulara karşı ilginiz varsa 5/5lik bir seri. Mutlaka okumalısınız ya da daha sonra bahsedeceğim dizisini izlemelisiniz.


***

IG: @kayipfisilti

Goodreads: @kayipfisilti

Tüm kitap öneri & incelemelerim

6 Yorum

 1. heey az önce bu yazını okuyordum uzun uzun :) mangasını okurum ama yani çok pahalı olmuyor mu hepsini alınca basılı olarak yani :) ama nette okuyabilirim tabii, izlicem de zaten :) sonra yorum yapamadım olmadı biraz sonra yorum yapayım dedim, çıktım, o arada sen geldin yorum yaptııın, kalp kalbe karşı işteee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, hepsi pahalı ne yazık ki...
   Hmm... Evet, güzel bir tesadüf olmuş, teşekkürler yorumun için:)

   Sil
 2. Keyifle ve merakla okudum yazını. :)) Mangasını okudum denemez, internetten bir kısmını okumuştum ve hatıra olsun diye tek bir bölüm almıştım, o da Gaara'nın geçmişiyle alakalı olan bölümdü. :)
  Söylediklerine tamamen katılıyorum. Bilmeyen kişiler animeleri, mangaları çocuk işi sanıyor ama insanı oldukça etkisi altına alıyor bunlar. Ben karakterleri çok samimi bulduğum ve animenin dramatik yönünü sevdiğim için bu kadar bağlandım Naruto'ya. İzlerken kendimi o dünyaya ait hissedebiliyorum.
  Yazının devamını sabırsızlıkla bekleyeceğim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, karakterler çok detaylı ve etkileyici işlenmiş gerçekten. Teşekkürler yorumunuz için:)

   Sil
 3. Bir kere yazı her yönü de ele aldığın çok kapsamlı bir giriş rehberi gibi olmuş bayıldım. Aslında manga okumadım hiç ama şu yazıyla konuya çok ısınmış hissediyorum kendimi. 👏👏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, denemenizi tavsiye ederim. Benim de okuduğum ilk mangaydı ve çok keyif aldım:)

   Sil