El Camino: Bir Breaking Bad Filmi | Film Önerisi

SPOILER İÇERMEZ. 


Büyük bir Breaking Bad hayranı olduğumu söylemiş miydim önceden? Üç sene önce izleyip bitirdiğim dizi hala en favorilerim arasında kesinlikle. Şöyle güzel bir dizi izledikten sonra üzerine gelebilecek en güzel şey ne olabilir sizce? Bence aynı dizinin devamı niteliğinde yeni bir dizi ya da film gelmesi. Fakat altını çizmek istiyorum, sadece beğendiğiniz diziye/filme eklenilen başka yapımlar değil; onunla eş değer ve hatta ondan daha iyi olması da gerekiyor. Ben de çok büyük bir tatminlik duygusu yaratıyor! Breaking Bad'i izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Breaking Bad üzerine çıkan iki yapım var; 1. El Camino: A Breaking Bad Movie (Yol: Bir Breaking Bad Filmi) 2. Better Call Saul (Dizi)


Beni bunca zaman tutan neydi bilmiyorum, sanırım fırsatım olmadı. Breaking Bad'in son üç bölümü özellikle bende baya aşırı duygular yaşatmıştı: sinir, heyecan, üzüntü... Duygularım karmakarışık bir şekilde bitirince diziyi sanırım bir süre bu türe ara vermek istedim. Bu ara biraz uzun sürdü nedense. Dün filmi izledim, bugün de Better Call Saul dizisine başladım. Bazıları bu dizinin Breaking Bad dizisinden bile iyi olduğunu söylüyor. Üç bölümü izledim ve şu anlık çok iyi gidiyor. Ama asıl konumuza dönemlim artık, diziyi bitirince onu da paylaşacağım.


Film Fragmanı:Film Hakkında Genel Bilgiler ve Konusu

Öncelikle şunu söylemeliyim, film tamamen Breaking Bad'in devamı niteliğinde yani Breaking Bad'i izlemediyseniz bu filmden çok verim alamazsınız. Vince Gilligan'ın seneryosunu yazdığı ve yapımcılığını yaptığı (Breaking Bad ve Better Call Saul'unda senaritsti ve yapımcısı)  film 11 Ekim 2019 tarihinde Netflix tarafından yayınlandı. Film 2 saat 2 dakika sürüyor. IMDB puanı 7.3/10. Benim puanım 10/10. Yani ne eksik ne fazla, her şey tam yerinde, değerlendirmemde detaylı bahsedeceğim zaten. Aldığı ödüller arasında 4 Primetime Emmy Ödülü,  Satellite En İyi TV Filmi Ödülü ve 24 adaylığı var. Film için 6 milyon dolarlık bir bütçe harcandı.


Tür olarak aksiyon, suç ve dram. olan bu filmin konusu Breaking Bad dizisinde baya sevilen ve oldukça zorlu durumlara düşen kanun kaçağı Jesse Pinkman (Aaron Paul) karakterinin yeni bir hayata başlamaya çalışması ve bunu yapmaya çalışırken ki başına gelenler. Breaking Bad dizisinin finalinden hemen sonrası anlatılıyor. 


Oyuncular
Jesse Pinkman (Aaron Paul): Filmimizin baş karakteri. Breaking Bad'in ilk bölümlerinde yaramaz ve biraz salak biri olarak görünüyordu. Dizi ilerledikçe çok merhametli , iyi ve aslında çokta salak olmadığı ortaya çıkmaya başlıyor. Filmde, dizi kısmında yaşadığı olayların onu nasıl etkilediğini, travmalarını ve kendine yeni bir hayata başlamak için başına nasıl belalar alması gerektiğini izliyoruz.Todd Alquist (Jesse Plemons): Görüp görebileceğiniz en sadist çetelerden birinin üyesi. Akrabalarıyla beraber önüne geleni öldürebilecek, insanları küçümseyen, Jesse'ye bir hayvan gibi muamele eden, küçük masum bir çocuğu bile öldürebilen kalpsiz bir pislik. Todd ve çetesini izlediğim zaman sinir krizleri geçirmeme sebep oldukları bir gerçek. 


Bunların dışında dizinden gelen birçok karakter var. Ben önemli olan iki tanesini yazmak istedim, spoiler da vermek istemediğimden. 


Yer, Müzik, Kostüm ve Zaman

ABD, New Mexico eyaletinin en büyük kenti olan Albuquerque'de çekilen El Camino, normalde çok huzurlu görünen müstakil evlerle dolu bir yerde geçiyor. Karakterler özellikle kötü bir iş çevireceği zaman burada bulunan çöllere gidiyor ve Batı kovboy filmleri havasına bürünüyor. Müzikler çok zevkli seçilmiş. Aksiyon, suç filmine uyan, ne çok gürültülü ne çok sakin. Filmde geçen çoğu şarkıyı listeme ekledim bile. Modern zaman, modern kıyafetler. Üzerinde durulacak fazla bir şey yok.Genel Değerlendirmem

Öncelikle "El Camino" isminden başlayalım. El Camino, İspanyolcada "yol" anlamına geliyor ve filmde bir arabaya verilen isim. Yani bir arabanın ismi film ismimiz. İlgi çekici buldum ben. Film boyunca Breaking Bad'de olduğu gibi farklı duyguları sürekli hissediyoruz. Film boyunca kimi yerde sövmekten kendimi alamadım, kimi yeri nefes almadan izledim ve filmin sonunda göz yaşlarıma da hakim olamadım. Oyuncular zaten filmin hakkını veriyor. Aaron Paul, Bryan Cranston, Todd Alquist, Charles Baker ve daha birçok yetenekli oyuncuyu görüyoruz filmde. İzlemeli misiniz? Eğer aksiyon, suç filmlerini seviyorsanız, Breaking Bad dizisini izlediyseniz kesinlikle izlediğinize pişman olmayacak, memnun kalacaksınız.


***

Instagram: @kayipfisilti

Tüm dizi ve film önerilerimi görün: Dizi&Film

Tüm film önerilerimi görün: Filmler

5 Yorum

 1. Breaking Bad'i bütün arkadaşlarımda deliler gibi öneriyor. Ne zaman biz dizi veya film söyleyin desem Breaking Bad diyen bir dostum var:) Sanırım artık benimde bir izlemem gerekiyor. Elinize emeğinize sağlık hocam:)

  YanıtlaSil
 2. dizi çok iyiydi gerçekten ama bir türlü bitiremedim diye hatırlıyorum

  YanıtlaSil
 3. Breaking Bad dizisine birkaç kez başladım ama bir türlü devam edemedim. Oysa konusunu ve oyuncularını sevmiştim. İzleme listemde yer alıyor halen :) Filmi de ekledim. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. Ben bu diziyi hala izlemedim desem peki, neden bilmem bir türlü çekmedi beni ama bir şans vereceğim sanırım yazından sonra. :)

  YanıtlaSil
 5. hemen izlerim filmi :) dizi de izleme listemde teşekkürleer sanaaa :)

  YanıtlaSil