Addams Ailesi | Film Önerisi

Spoiler (detaylı bilgi) içermez. 


Artık Wednesday dizisini duymayanınız kalmamıştır sanırım. Tim Burton'un animasyonlarını çok sevmemin yanında gotik elementlerin bulunduğu her şeye de ilgim var zaten. Bu yüzden ilk fragmanını izlediğimden beri merak etmiştim. İzlenme rekorları vs. kırınca iyice merak ettim ve bir an önce izlemeliyim diyerek şu sıralar izlediğim diziye ara vererek onu izleme kararı aldım. Fakat Adams Ailesi filmine bağlı olduğunu öğrenince önce bu filmi izlemeye karar verdim. Önceden izlememiştim. Film Fragmanı

Türkçe fragmanını bulamadım ne yazık ki, ingilizcesini buradan izleyebilirsiniz:Film Hakkında Genel Bilgiler ve Konusu

Nostaljik filmlerden biri olan Addams Ailesi öncelikle Charles Addams'ın yarattığı aynı ismi taşıyan bir çizgi romandan geliyor. Film 1991 yılında Barry Sonenfeld tarafından yönetilip Paramount Pictures tarafından hayata geçiriliyor. Başrol oyuncuları arasında Anjelica Huston, Raul Julia, Christopher Lloyd gibi isimler yer alıyor. Tür olarak kara mizaha girebilir. IMBD puanı: 7/10


Konusuna gelecek olursam Addams ailesi bildiğimiz ailelere benzemiyor ve günümüzde cadı olarak nitelendirebileceğimiz gotik tarzda takılan bir aile. Öldürsen ölmezler, işkenceye maruz kalmaktan hoşlanırlar, aile içi şiddete meyilliler. Böyle deyince kulağa oldukça korkunç geliyor değil mi? Fakat tam tersine oldukça sempatik, sevimli ve kimseye zararı dokunmayan cadılardan oluşuyor aslında bu aile! Kendileri cadı oldukları için kolayca ölmüyorlar, ölseler bile dirilebiliyor ve acıdan hoşlanıyorlar. Fakat kendileri dışında kimseye dediğim gibi zararları dokunmuyor.


Olay evin babası olan Gomez Addams'ın zamanında küstüğü erkek kardeşinin geri gelmesi için ailesi ile yaptığı bir ritüelle başlıyor. Yaptıkları ritüel ile evlerinin kapısı çalıyor ve gerçekten Gomez'in kardeşi eve geliyor. Fakat gerçekten Gomez'in kardeşi mi yoksa başka emelleri olan bir taklitçi mi? Bunun peşine düşen Addams ailesinin başından ilginç şeyler geçiyor.


Karakterler & Oyuncular


Addams ailesinin genel özelliklerini yukarıda yazdım zaten (farklı ve gotik olmaları, işkence, ölüm ve mezarlar gibi karanlık şeylerden hoşlanmaları vs). Oyuncularından kısaca bahsetmem gerekirse:


Anjelica Huston (Morticia Addams): Resimde ortada bulunan, elinde bebek bulunan kadın. Evin annesi rolünü üstleniyor Huston ve bunu çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor.. Daha ilk sahnede yatakta uzanırken kocasının odasına girmesiyle sevgilim, içerisi çok güneş alıyor, perdeyi kapatır mısın demesiyle benim favori karakterim oluyor (belki bazılarınız renkli bir kişiliğim olduğunu düşünebilir ama tam tersine daha karanlık şeylerden hoşlanan biriyim aslında -güneş altında gezmeyi sevmem, kasvetli havaları severim, evde gerçekten perdeleri fazla açmam, genel olarak hayata bakış açım umutsuz ve hayatın kötü taraflarını gören, zamanında gardrobunda siyahtan başka bir şey bulunmayan biriyim). Kocasına oldukça düşkün, onsuz duramayan, çocuklarını seven, zeki bir kadın. Tango yapmayı da pek bir seviyor.


Raul Julia (Gomez Addams): Resimde Morticia'nın hemen solunda. Evin babası olan Gomez'de Morticia'nın tutkusuna aynı şekilde cevap veren, ona göre biraz daha saf biri. Ayrıca kılıç tutma da üstüne olmayan karizmatik biri.


Christopher Lloyd (Fester Amca): Resimde en soldaki karakter. Korkunç görünen ama inanılmaz samimi ve iyi bir adam. 


Christina Ricci (Wednesday Addams): Resimde Fester'ın hemen yanında bulunuyor. Annesini aratmayan, küçük erkek kardeşi Pugsley ile eğlenceli zaman geçirmeyi seven evin küçük kız çocuğu, tabii bildiğimiz gibi evcilik ya da araba oyunlarından bahsetmiyorum, meselaaa... kardeşini sandalyeye bağlayıp elektrik vermek gibi eğlenceden bahsediyorum! Yine annesini aratmayacak kadar zeki bir cadı.


Jimmy Workman (Pugsley Addams): Resimde Morticia'nın sağında kalıyor. Ablası Wednesday'in ona yaptığı işkencelerden büyük zevk alan evin en küçük üyesi.


Thing (Şey): Resimde Gomez'in omzundaki el. Kurgusal bir karakter. Addams Ailesi'nin yanında yaşayan sadece bir elden oluşan ve her şeyi anlayan, bilebilen garip bir yaratık.


Yer, Müzik ve Kostüm

Öncelikle ne yazık ki filmde olduğu gibi şahşahlı, gotik tarzda döşenmiş, zindanlanları, gizli geçitleri bulunan kocaman bir Addams köşkü bulunmuyor. Film, Hollywood Center Stüdyosu'nda çekiliyor. Kostümleri çoğu insanın ucubemsi ve komik olarak nitelendirdiği, hep siyahtan oluşan yine gotik tarzda kıyafetler. Morticia, değerli taşlarla kaplı sade uzun siyah bir elbise giyiyor genelde ve istenilen görünüme sahip olabilmesi için korsesi de bulunuyor. Bazı zamanlar pelerin takıyor. Morticia'nın aksine Gomez'in daha eksantrik ve gösterişli bir dolaba sahip. Renkli giyinebiliyor; mor, mavi gibi renkler görebiliyoruz. Şal, fular tarzı şeyler takmayı da seviyor. Diğer oyuncular da bu görünümlere benzer olarak koyu renkler tercih ediyorlar.


Müziklere değinecek olursam, bu filmde çok dikkat çekici bir müzik olmamasına karşın film 60ların şovlarını andıran müziklere sahip...


Genel olarak gerçekten çok keyif alarak izlediğim bir film oldu. Henüz izlemediğim ve izleyeceğim bir devam filmi de var The Addams Family Values (1993) diye. Onu da daha sonra izleyip paylaşacağım. İzlemeli misiniz bu filmi? Gotik tarz, kara mizah, doğaüstü filmleri seviyorsanız kesinlikle öneririm. Filme puanım 5/5.


***

*Instagram: @kayipfisilti

* Tüm film önerilerimi görmek için: Filmler

*Tüm dizi&film önerilerimi görmek için: Dizi&Film

4 Yorum

 1. Adams Ailesi, ilginç bir filmmiş. Her ne kadar bir cadı ailesi olsalar da zararları sadece kendilerineymiş. Tanıtım ve bilgilendirme için teşekkür eder, emeğinize ve gönlünüze sağlıklar dilerim.

  YanıtlaSil
 2. çok severim bu filmi, wednesdayı daaa :)

  YanıtlaSil
 3. Bu tarz şeyleri sever miyim görmek için izlemem gerek sanırım. Filmi duymuştum ama ilk kez hakkında detaylı bilgiye nail oldum teşekkürler efenim. 🤓🫶

  YanıtlaSil
 4. Çok severimmm, diziye de bayıldımm :)

  YanıtlaSil